بیل گیتس ۶۳ ساله، دومین ثروتمند دنیا در صف خرید برگر

«وقتی صد میلیارد دلار سرمایه داری، بزرگ‌ترین موسسه خیریه تاریخ رو مدیریت می‌کنی و مثل بقیه ما در صف خرید برگر و سیب‌زمینی منتظر ایستادی…»
این توصیفی بود که Mike Galos یکی از کارمندان مایکروسافت، در توصیف تصویری از بیل گیتس که برای خرید برگر در صف منتطر ایستاده و در فیسبوک منتشر کرده، نوشته.

بیل گیتس در صف

مردی با سوییشرت قرمز، شلوار خاکستری و اسنیکر مشکی در صف خرید برگر، سیب‌زمینی و نوشابه‌ای، به مجموع قیمت ۸ دلار؛ این تصویری بود که از Bill Gates شصت و سه ساله، موسس مایکروسافت و دومین ثروتمند حال حاضر دنیا با دارایی تقریبی ۹۰ میلیارد دلار منتشر شده.
لازم به ذکره بیل گیتس و همسرش ملیندا، بزرگترین موسسه خیریه تاریخ رو هم مدیریت می‌کنن و در یکی از فعالیت‌های اخیرشون، مبلغ ۱۰ میلیارد دلار رو برای تجهیز و ارسال دارو به کشورهای درحال توسعه کمک کردن.
گیتس از جمله افراد بشر دوستی به حساب میاد که اعلام کرده استفاده‌ای از سرمایه‌ش نداره و هرچه امروز داره خواست خدا بوده. در سال ۲۰۱۳ هم حدود ۲۸ میلیون دلار رو صرف موسسه خیریه خودش یعنی The Gates Foundation کرده بود.

شاید اگر از دید خودم به این صحبت‌ها نگاه کنم، متوجه این بشم جایگاه واقعی ما در جامعه، به واسطه اموال و دارایی یا درجه شغلی ما شکل نخواهد گرفت. چه بسا نماینده مجلسی که فقط به واسطه نماینده مجلس بودن، خودش رو از اجرای قوانین مبرا می‌دونه و به دیگران با بی‌ادبی دستور می‌ده تا در اجرای قوانین کوتاهی کنن، و در انتها چیزی جز نفرت از خودش در دل مردم به جا نمی‌ذاره، یا موارد متعدد دیگه‌ای که اینجا جای گفتنش نیست.

در جایی که ما به حق دوست و آشنا یا همسایه خودمون هم احترام نمی‌ذاریم نباید انتظار احقاق حقوق تمام و کمال خودمون رو داشته باشیم، کشورهایی که امروز اسم توسعه یافته و جهان‌اولی رو یدک می‌کشن، یک شبه به این نقطه نرسیدن و تمام این موفقیت‌ها حاصل تلاش دسته‌جمعی تمام افراد جامعه و سازمان‌هاشون بوده. چقدر خوب می‌شد ما هم اجازه نمی‌دادیم کوچک‌ترین حقی از دیگران به گردنمون باقی بمونه.

باسپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *